Mały wolontariat

Nasze przedszkole w roku szkolnym 2013/2014 przystąpiło do programu społecznego „Mały wolontariat”.

Program ma na celu zachęcić dzieci do bezinteresownego poświęcania swojego czasu i wysiłku na rzecz innych. W ramach jego realizacji podejmujemy działania długofalowe, które nie mają charakteru ulotnego, jednorazowego. Dzięki nim dzieci przekonują się, jak wiele radości daje pomaganie.

Przygodę z ideą wolontariatu rozpoczęły nasze przedszkolaki od warsztatów, prowadzonych przez autorkę książek dla dzieci panią Joanną Krzyżanek. To właśnie jej książka pt. „Dobre uczynki Cecylki Knedelek” jest częścią programu społecznego „Mały wolontariat”. Wesołe perypetie głównej bohaterki tej książki zainspirowały nas do włączenia się w dzieło małego wolontariatu.

NASZE DZIAŁANIA:

• pisanie przez dzieci listów, wykonywanie upominków dla chorych rówieśników - w ramach Marzycielskiej Poczty
  • wykonywanie kartek świątecznych i upominków dla harcerzy- seniorów z Kręgu Seniorów Harcerstwa Borkowskiego „Stara Brać”
  • wykonywanie kartek dla bohaterów powstania warszawskiego w ramach ogólnopolskiej kampanii „BohaterON”
  • włączanie się w zbiórki darów serca ( pasty do zębów, szczoteczki, zeszyty, opatrunki) organizowane przez Fundację Pod Skrzydłami wspierającą dzieci mieszkające w Afryce
  • całoroczna zbiórka plastikowych nakrętek na wsparcie kosztów rehabilitacji małego Leosia oraz pisanie przez dzieci kartek, książeczek dla chorego chłopca
  • całoroczna zbiórka odzieży w ramach akcji „Pomaganie przez ubranie” - wygenerowane ze zbiórki środki finansowe są przekazywane na pomoc podopiecznym Krakowskiego Hospicjum Dla Dzieci im. Ks. Józefa Tischnera.
  • zbiórka artykułów dziecięcych (książek, zabawek, kolorowanek, gier planszowych itp.) dla oddziałów onkologicznych w ramach akcji "Dzień Pluszowego Misia" 2019 organizowanej przez Fundację "Mam Marzenie"