Główna

"Dziedziczenie genetyczne nie decyduje o rozwoju i sprawności mózgu w tak dużym stopniu jak środowisko bogate w różnorakie bodźce stymulujące"

Glenn Doman

 

Najważniejsze informacje o naszym przedszkolu

 

Nasze przedszkole to połączenie bogatej historii i tradycji (przedszkole działało od 1955 roku przy ul. Żywieckiej 24) z najnowszymi metodami pracy z dzieckiem oraz nowoczesnym (oddanym do użytku w 2017 roku) budynkiem przy ul. Kościuszkowców.

Przedszkole znajduje się w wolnostojącym jednopiętrowym budynku otoczonym parkiem, na terenie Dzielnicy IX Łagiewniki - Borek Fałęcki. W przedszkolu mieści się 10 przestronnych, bogato wyposażonych sal dydaktycznych z bezpośrednim dostępem do sanitariatów. W budynku znajduje się również sala do zajęć rytmicznych z pianinem oraz sprzętem nagłośnieniowym. Zaś smaczne i zdrowe posiłki dla dzieci są przygotowywane w nowoczesnej kuchni.

Personel przedszkola to wykwalifikowana kadra nauczycieli oraz grupa pracowników niepedagogicznych zawsze gotowa do pomocy dzieciom, dbająca o ich bezpieczeństwo i radość z pobytu w naszym przedszkolu.

Nauczyciele korzystają z osiągnięć współczesnej pedagogiki i stosują w swojej pracy z dziećmi elementy sprawdzonych metod, form i programów m.in. program „Dziecięca matematyka” autorstwa E. Gruszczyk - Kolczyńskiej, E. Zielińskiej, Pedagogikę zabawy - KLANZA, Metodę Dobrego Startu - M. Bogdanowicz, Odimienną metodę nauki czytania - I. Majchrzak, metodę Ruchu Rozwijającego - W. Sherborne, metodę projektów badawczych, metody relaksacyjne: masażyki, zabawy paluszkowe, metodę dramy, bajkoterapię.

W naszym przedszkolu tak organizujemy każdy dzień, aby dzieci miały możliwość wyboru różnorodnej aktywności. Uważamy bowiem, że przedszkolak, który ma możliwość decydowania o tym, w jaki sposób chce się bawić, ujawnia swoje zainteresowania i upodobania. Swoboda wyboru umożliwia diagnozę inteligencji każdego dziecka, a ta pozwala nauczycielom nie tylko na określenie potencjału dziecka, ale także na kreowanie warunków i dobór sposobów jego rozwijania.

W naszym przedszkolu realizujemy zajęcia dodatkowe finansowane z budżetu Gminy Kraków : rytmikę, taniec towarzyski, religię. Ponad to dzięki naszej współpracy z Centrum Kultury Podgórza przedszkolaki co roku uczestniczą w licznych warsztatach: plastycznych, szopkarskich, przyrodniczych, literackich itp. Korzystamy również z bogatej oferty kulturalnej oferowanej przez nasze miasto uczestnicząc w przedstawieniach teatralnych, koncertach czy warsztatach muzealnych.

Na terenie naszego przedszkola dzięki zaangażowaniu harcmistrzów Barbary i Jacka Kucharskich (Kawalerów Orderu Uśmiechu) od września 2013r. wznowiły swoją działalność borkowskie gromady zuchowe : żeńska „Krasnalek” i męska „Wilczków” (ich tradycja sięga 1933 roku). Przynależące do zuchowej gromady przedszkolaki spotykają się ze swoim druhem co dwa tygodnie podczas zbiórek, chodzą na wycieczki, odwiedzają harcerzy seniorów z Kręgu Harcerstwa Borkowskiego „Stara Brać” oraz uczestniczą w wielu patriotycznych uroczystościach.

Nasze przedszkole uczestniczy w programie społecznym „Mały wolontariat”, którego celem jest ukazanie dzieciom, że choć są jeszcze małe to mogą przez swą pracę pomóc innym. Przedszkolaki wykonują m.in. prace plastyczne, pieką pierniczki na kiermasze świąteczne, z których dochód przeznaczony jest na pomoc krakowskiemu Hospicjum dla dzieci im. Ks. Tischnera. Przygotowują własnoręcznie wykonane upominki dla seniorów z Kręgu „Stara brać”, zbierają plastikowe nakrętki przeznaczone na rehabilitację chorego Leosia itp.

Nasze przedszkole wprowadza dzieci w świat tradycji narodowych i regionalnych. Co roku organizujemy rozśpiewane Święto Odzyskania Niepodległości. Do wspólnego śpiewania wraz z dziećmi zapraszamy zawsze ich rodziców, dziadków, przedstawicieli władz naszej dzielnicy i miasta. Od 2005 roku bierzemy udział w Konkursie Szopki Krakowskiej organizowanym przez Muzeum Historyczne, najstarsze przedszkolaki uczestniczą w warsztatach szopkarskich - tworząc krakowską szopkę od tzw. zera. Dzięki wspólnej pracy nad szopką dzieci włączają się do kultywowania jednej z krakowskich tradycji, poznają krakowskie zabytki, legendy, rozwijają swoje zdolności plastyczne oraz uczą się pracować w zespole.

Dbamy o dobry kontakt z Rodzicami, budując zaufanie poprzez: spotkania, rozmowy, konsultacje, okazywanie zrozumienia i wsparcie, wskazywanie sposobów pracy nad rozwojem dziecka. Rodzice uczestniczą w zajęciach otwartych, przedszkolnych uroczystościach oraz poszerzają ofertę naszej placówki poprzez prowadzenie warsztatów dla dzieci związanych ze swoim zawodem czy hobby.

  • Deklaracja dostępności

    Data dodania: 2020-09-23

    Informacja o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

  • Wielkość tekstu

    Data dodania: 2021-03-10

    Informacja dotycząca tekstu łatwego do czytania.

Script logo