Warsztaty szopkarskie 2022

Data dodania: 2022-10-26

Jak co roku od wielu, wielu już lat nasze przedszkolaki z początkiem października przystępują do budowy szopki na konkurs organizowany przez Muzeum Krakowa. Podczas pierwszych tegorocznych warsztatów, które odbywają się w Klubie Iskierka dzieci z gr. VIII I IX poznały zasady zapisane w regulaminie konkursu- dowiedziały się, że szopka krakowska musi nawiązywać do budowli znajdujących się w Krakowie, musi być kolorowa i błyszcząca, symetryczna oraz musi posiadać scenę Bożego Narodzenia . Następnie dzieci oglądały szopki z poprzednich lat, rysowały pastelami swoje projekty, owijały staniolem cegiełki, malowały farbami kartonowe elementy konstrukcji.

W listopadzie dzieciaki przystąpiły do bardzo trudnego zadania jakim było stworzenie witraży, które przedszkolaki malowały farbami w kwiatowe wzory -zaczerpnięte z dzieł Wyspiańskiego.

Na koniec dzieci przystąpiły do wykonywania figurek występujących w szopce zostały one namalowane przez dzieci farbami akrylowymi na grubym kartonie. W ten sposób powstały anioły, krakowianki, górale, diabły, śmierć, królewna Wanda, Lajkonik, Smok Wawelski, Pan Twardowski, krakowskie gołębie i oczywiście Święta Rodzina. Kukiełek zostało stworzonych bardzo dużo bowiem nasza szopka nawiązuje swoją konstrukcją do pierwszych szopek zwierzynieckich, które pełniły rolę teatrzyków do wystawiania bożonarodzeniowych przedstawień. Wykonane przez siebie dzieło przedszkolaki zaprezentowały w pierwszy czwartek grudnia, pod pomnikiem Adama Mickiewicza podczas 80 Jubileuszowego Konkursu Szopek Krakowskich. Zdobywając I miejsce w kategorii szopek szkolnych. GRATULUJEMY !!!