Data dodania: 2020-12-29

Nasze przedszkole bierze udział w Ogólnopolski projekt edukacyjny "Idź ty lepiej Koziołeczku szukać swego Pacanowa". Głównym założeniem projektu jest wprowadzenie dzieci w świat literatury dziecięcej, promowanie czytelnictwa, wychowanie do wartości , kształtowanie właściwych postaw społecznych. poczucia przynależności narodowej, wzbogacanie ogólnej wiedzy o świecie.

We wrześniu przedszkolaki zapoznały się z  głównym  bohaterem projektu – Koziołkiem Matołkiem oraz poznały  twórców książeczek o Matołku – Kornela Makuszyńskiego ( patrona naszego przedszkola) i Mariana Walentynowicza. Dowiedziały się na czym polega praca pisarza i rysownika, Powstały kąciki tematyczne i gazetki poświęcone tematyce projektu. Dzieciaki kolorowały Koziołka, słuchały opowieści o jego przygodach i oglądały bajki z nim związane. Kolejne przygody z Koziołkiem Matołkiem przed nami…

W październiku wszystkie dzieci uczestniczące w projekcie uczyły się piosenki pt. " A ty nasz koziołku", oglądały film o Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie oraz wysyłały tam pocztówki z pozdrowieniami z Krakowa. Ponad to przedszkolaki z gr. 4 przygotowały dla Koziołka pyszną kapustę kiszoną na zimę, a dzieciaki z gr.9 wykonały plakat reklamujący Europejskie Centrum Bajki.

W listopadzie dzieci w ramach projektu wykonały słowniki obrazkowe wyrazów mało znanych lub nie już nie używanych. Wcześniej zaś podczas zajęć miały okazję poznać ich znaczenie oraz dowiedziały się kiedy i w jakim kontekście były używane. Ponad to dzieciaki z gr.V stworzyły piękne portrety Koziołka Matołka.

W drugim półroczu grupy zaangażowane w projekt nadal wędrowały z Matołkiem po naszym pięknym kraju zwiedzając różne jego zakątki. Zaś dzieciaki z gr. 4 przygotowały nawet grę pt. "Wędrujemy z Koziołkiem Matołkiem po Polsce"- pełną zagadek i niespodzianek.