Koncepcja pracy Przedszkola

KONCEPCJA PRACY SAMORZĄDOWEGO PRZEDSZKOLA NR 95 IM. KORNELA MAKUSZYŃSKIEGO W KRAKOWIE NA LATA 2021-2026

Główne kierunki działania przedszkola w latach 2021 – 2026:

  1. Tworzenie przestrzeni do rozwoju inteligencji wielorakich dzieci
  2. Kształtowanie tożsamości narodowej dzieci, miłości do Ojczyzny oraz poszanowania polskiego dziedzictwa kulturowego
  3. Współpraca ze środowiskiem lokalnym

 

MISJA PRZEDSZKOLA

Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy dziecko – jego zdrowie, bezpieczeństwo i dobro. Nasze Przedszkole jest placówką, dającą możliwości wzrostu dzieci w atmosferze radości i zaufania. Kształtujemy zdrowy i aktywny tryb życia zapewniając zorganizowane atrakcyjne zajęcia w dobrze wyposażonym, bezpiecznym otoczeniu.
Przedszkole pełni funkcje opiekuńcze, wychowawcze i kształcące. Przestrzega zasady wynikające z Konwencji Praw Dziecka.

 

WIZJA PRZEDSZKOLA

Działania naszego przedszkola ukierunkowane są na potrzeby i wszechstronny rozwój dziecka, rozwój inteligencji wielorakich, kształtowanie osobowości dziecka. Jesteśmy nastawieni na współpracę z rodzicami. Promujemy przywiązanie do kultury i tradycji.

W przedszkolu zatrudniona jest wykwalifikowana, kompetentna, zaangażowana i odpowiedzialna kadra pedagogiczna, dbająca o wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci, przygotowując je do podjęcia nauki w szkole. Gwarantujemy wysoką jakość pracy przedszkola stosując aktywne metody pracy z dziećmi oraz opierając się na nowatorskich rozwiązaniach.

NASZE PRZEDSZKOLE zlokalizowane jest w dzielnicy IX Łagiewniki – Borek Fałęcki. Atutem przedszkola są jasne, bardzo duże sale zajęć, sala gimnastyczna, przestronne hole. Plac zabaw jest ogrodzony i wyposażony w bezpieczny, atestowany sprzęt do zabaw.
Zarówno przedszkole, jak i przestrzeń wokół niego tworzy piękny, sprzyjający dziecku klimat spokoju i koncentracji uwagi.

Przyjmując nowe dzieci do przedszkola, organizujemy spotkania adaptacyjne, ułatwiające start w edukacji przedszkolnej. Tworzymy warunki przyjazne dziecku, zapewniające mu dobre samopoczucie emocjonalne, moralne, psychiczne i fizyczne.
Dbamy o wsparcie rodziców w opiece i wychowaniu dzieci poprzez:

  • Zrozumienie potrzeb dziecka
  • Uczenie szacunku do siebie samego oraz innych osób
  • Rozwijanie w dziecku samoakceptacji i wiary we własne możliwości
  • Stosowanie zasad opartych na akceptacji, empatii, poczuciu bezpieczeństwa emocjonalnego
  • Motywowanie dzieci do samodzielnego twórczego działania
  • Wdrażanie do zdrowego stylu życia
  • Wyposażanie dzieci w wiedzę dotyczącą bezpiecznych zachowań
  • Uczenie umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych

 

Procesy wspomagania rozwoju i edukacji dzieci organizujemy w sposób sprzyjający uczeniu się. Traktujemy wychowanków indywidualnie, aby na każdym poziomie możliwości dzieci w pełni się rozwijały, aby były zmotywowane do samodzielnej dziecięcej eksploracji świata, rozwijania możliwości percepcyjnych przy wsparciu nauczyciela. Rozwijamy spontaniczną i twórczą aktywność, wspierając kształtowanie indywidualnych cech osobowości, stwarzając dzieciom bezpieczne warunki, życzliwe, akceptujące środowisko, bazę do działania i rozwijania indywidualnych predyspozycji, aby dzieci mogły odkrywać i badać otaczający świat, przeżywać i doświadczać. Dzięki wsparciu pedagogów dzieci uczą się współdziałania i odpowiedzialności, poznają siebie i swoje możliwości.
Staramy się, aby nasze przedszkole wychowywało dzieci z bogatą wyobraźnią twórczą, zdolne do spontanicznej ekspresji własnych uczuć i myśli, otwarte na pomysły i inspiracje płynące od innych osób oraz gotowe szukać rozwiązań w sytuacjach trudnych.

Atutem naszego przedszkola jest otwarcie na środowisko lokalne i potrzeby społeczne. Nasza placówka sięga do bogatej w harcerskie aspekty historii Dzielnicy IX, propagując wśród dzieci i ich rodziców wiedzę na temat przeszłości naszej małej ojczyzny i jej bohaterów. W przedszkolu realizowana jest innowacja pedagogiczna pt. „ Gromady Zuchowe Wilczków i Krasnalek Borkowskich”, której celem jest kształtowanie u dzieci postaw użyteczności i chętnej pomocy innym, wyzwolenie pierwszych uczuć patriotycznych, wzmacnianie więzi z rodziną i środowiskiem lokalnym. Przedszkolaki aktywnie włączają się w zbiórki zuchowe, wycieczki, integrują się zespołowo i rozwijają społecznie. Budujemy u dzieci tożsamość narodową, kształtujemy miłość do ojczyzny oraz poszanowanie dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Współpracujemy z Kręgiem Seniorów Harcerstwa Borkowskiego „ Stara Brać” ucząc dzieci niesienia pomocy i szacunku wobec osób starszych. Ponad to nasze przedszkole włącza się od lat w program społeczny „ Mały wolontariat”, którego celem jest zachęcanie dzieci do bezinteresownego poświęcania swojego czasu i wysiłku na rzecz innych.

Podczas realizacji treści programowych wykorzystujemy metody aktywne, problemowe i twórcze oraz metody tradycyjne, z uwzględnieniem zabawy jako podstawowej formy aktywności dzieci. Metody i formy pracy z dziećmi w przedszkolu wdrażają je do samodzielności.
Najlepszym wizerunkiem przedszkola są dzieci, które czerpią z „dobrego źródła”, a źródło to tworzą pracownicy współpracujący, spełnieni w swoich rolach, dający podstawę do wzrastania dzieci w harmonii.
Dbamy o to, aby „nasze” dzieci:

  • czuły się w przedszkolu bezpiecznie dzięki panującym w nim relacjom opartym na wzajemnym szacunku i zaufaniu
  • znały zasady kultury, miały pozytywny obraz własnego „JA”
  • czuły się członkami społeczności, znały swoje prawa i obowiązki
  • aktywnie uczestniczyły w codziennym życiu przedszkola
  • podejmowały decyzje, wnosząc swój wkład czyli własne wyobrażenia, zamiary
  • rozpoznawały własne emocje i umiały je kontrolować
  • wiedziały, jakich zachowań się od nich oczekuje – kodeks zachowania
  • były radosne, otwarte na innych, okazywały innym szacunek
  • były ciekawe świata, otwarte na zdobywanie wiedzy i umiejętności, poprzez wspieranie i budzenie zainteresowań przez nauczycieli
  • były twórcze i aktywne w działaniu
  • rozwijały swoje talenty
  • potrafiły współdziałać w grupie
  • były samodzielne, cieszyły się ze swoich sukcesów i potrafiły radzić sobie z trudnościami
  • osiągały „dojrzałość szkolną”

 

Script logo