Gromady zuchowe 2016/2017

• Rok szkolny 2016/2017 rozpoczęliśmy w naszym Szczepie wycieczką do Zakopanego, która odbyła się pierwszego października w piękną, słoneczną sobotę. W programie nie zabrakło oczywiście wędrówki górskim szlakiem na Gubałówkę, poza tym zuchy i harcerze z rodzicami zwiedzili cmentarz na Pęksowym Brzysku, gdzie zaświecili świeczkę na grobie patrona naszego przedszkola Kornela Makuszyńskiego. Odwiedziliśmy również grób założycieli polskiego harcerstwa Olgi i Andrzeja Małkowskich na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej. Podczas wycieczki zwiedziliśmy również Muzeum Tatrzańskie i zrobiliśmy sobie zdjęcia przy pomniku Koziołka Matołka. Na koniec zaś wyjechaliśmy kolejką na Wielką Krokiew skąd podziwialiśmy całe Zakopane.
  • W trakcie zbiórek w październiku Krasnalki zdobywały sprawność Doktora Oj Boli, a Wilczki – Lotnika.
  • W listopadzie zuchy i harcerze dekorowali groby borkowskich harcerzy oraz wzięli udział wspólnie z Kręgiem Seniorów „Stara Brać” w mszy świętej na ich dusze.
  • Dnia 16 listopada wszystkie zuchy i harcerze brali udział w występach z okazji Święta Niepodległości ,wśród zaproszonych do przedszkola gości nie zabrakło seniorów z Kręgu „Stara Brać”.
  • Dnia 11 grudnia harcerze spotkali się na Wawelu gdzie odebrali Betlejemskie Światło Pokoju, które dotarło do Krakowa z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem. Harcerze uczestniczyli w apelu oraz mszy świętej w Katedrze, a następnie z wraz z innymi uczestnikami tego wydarzenia przeszli na Rynek Główny. Tam z rąk komendanta ZHP Chorągwi Krakowskiej lampiony z Betlejemskim Światłem odebrali przedstawiciele władz i mieszkańcy naszego miasta. W poniedziałek 12 grudnia Betlejemskie Światło dotarło do naszego przedszkola, na uroczystość składania Obietnicy Zuchowej przez nowe zuchy oraz wręczania kolejnych gwiazdek starszym stażem uczestnikom zbiórek. Tego dnia wszyscy poznali również bardzo ważną wiadomość dotyczącą przyjęcia do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu naszych wspaniałych instruktorów Druhny Basi i Druha Jacka (Ryszarda) Kucharskich. Z wnioskiem o przyznanie tego zaszczytnego odznaczenia wystąpiły do Międzynarodowej Kapituły zuchy z naszego przedszkola, dlatego tym bardziej cieszymy się, że nasza prośba została pozytywnie rozpatrzona i GRATULUJEMY odznaczonym
  • W okresie zbliżającego się Bożego Narodzenia zuchy odwiedziły harcerzy-seniorów w ich domach. Wzajemne życzenia, wspólne kolędowanie oraz poczęstunek przygotowany przez gospodarzy i świąteczne upominki wykonane przez dzieci bardzo zbliżyły najmłodszych i najstarszych członków naszego Szczepu.
  • W styczniu 2017 zuchy trzeciej gwiazdki oraz harcerze rozpoczynają spotkania w ramach kursu brązowych i zielonych sznurów.
  • 14 stycznia nasza Druhna Basia otrzymała złoty krzyż za zasługi dla ZHP
  • 28 stycznia nasze zuchy, harcerze ich rodziny oraz harcerze seniorzy z Kręgu Harcerstwa Borkowskiego „Stara Brać” spotkali się na tradycyjnym spotkaniu opłatkowym
  • 20 marca nasze gromady powitały wiosnę zwyczajowym pochodem z Marzanną
  • Przed świętami Wielkiej Nocy zuchy odwiedziły harcerzy seniorów w ich domach i wręczyły im wykonane przez siebie: pisanki, króliczki itp.
  • W kwietniową słoneczną sobotę na Skałkach Twardowskiego odbył się bieg na stopień- podczas, którego harcerze musieli się wykazać umiejętnościami w obszarze: terenoznawstwa, sygnalizacji, pionierki, znaków patrolowych.
  • 22 kwietnia w teatrze Groteska miała miejsce największa uroczystość tego roku nasi najwspanialsi drużynowi Basia i Jacek Kucharscy otrzymali tytuły Kawalerów Orderu Uśmiechu
  • 3 czerwca odbyło się tradycyjne spotkanie naszego Szczepu w ogrodach kościoła Św. Floriana. Tego dnia rozpoczyna działalność 19 Borkowska Drużyna Harcerska im. Druhny Hanki.
  • W czerwcowy weekend zuchy i harcerze wybrali się na wycieczkę do parku Jordana, gdzie zrobili sobie zdjęcia przy pomnikach Andrzeja Małkowskiego, Jana Pawła II oraz niedźwiedzia Wojtka. Później zaś pływali na rowerkach wodnych i kajakach.
  • Dnia 10 czerwca harcerze i zuchy pojechali na wycieczkę do Chorowic (gmina Mogilany) gdzie uczestniczyli w praktycznych zajęciach z sygnalizacji i terenoznawstwa
  • 25sierpnia obchodził uroczystość setnych urodzin Druh Lesław Połomski (jeden z harcerzy seniorów z Kręgu „Stara Brać”) – z tej okazji zuchy i harcerze przygotowali dla Jubilata piękną laurkę