Warsztaty szopkarskie

Warsztaty » Warsztaty szopkarskie

Data dodania:18-02-2017

W listopadzie nasze przedszkolaki przystąpiły do budowy szopki krakowskiej. W tym roku grupy III i IV  pod kierunkiem pani  Alicji Karczmarskiej- Strzebońskiej uczestniczyły w warsztatach szopkarskich.  Podczas pierwszych zajęć przedszkolaki oglądały ilustracje przedstawiające  krakowskie zabytki,  przeglądały zdjęcia szopek oraz rysowały projekty swojej szopki. Później zaś przystąpiły do jej konstruowania, w tym celu malowały kartonowe pudła i zdobiły je staniolem i złotymi guzikami. W tym roku bowiem ,nasza szopka ozdobiona została dziesiątkami guzików, które zdobiły nie tylko jej wieże, ale i całą podstawę. Guziki ubogaciły również stragan krakowskiej kwiaciarki ( znajdujący się tuż przy szopce) oraz tyły kukiełek. Postacie występujące w szopce zostały przez dzieci namalowane farbami na grubym kartonie. W ten sposób powstały anioły, krakowianki, górale, diabły, śmierć, królewna Wanda, Lajkonik, Smok Wawelski, Pan Twardowski. i dużo zwierzątek. Kukiełek zostało stworzonych bardzo dużo bowiem i ta nasza szopka nawiązuje swoją konstrukcją do pierwszych szopek zwierzynieckich, które pełniły rolę teatrzyków do wystawiania bożonarodzeniowych przedstawień.

Udział przedszkolaków w warsztatach przyczynił się do: rozwijania ich zdolności manualnych, lepszego poznania zabytków i legend Krakowa, rozwijania umiejętności współdziałania przy wspólnym projekcie i zaprezentowania twórczości dzieci w środowisku lokalnym. Bowiem kolejna nasza szopka została wystawiona na Rynku podczas 75 Konkursu Szopek Krakowskich. Szczegóły w zakładce konkursy: 75 Konkurs Szopek Krakowskich.