Uroczyste wręczenie Orderu Uśmiechu Druhnie Basi i Druhowi Jackowi Kucharskim

Data dodania: 2017-08-27

W dniu 22 kwietnia 2017 r. w Teatrze Groteska odbyło się uroczyste wręczenie Orderu Uśmiechu Barbarze i Jackowi Kucharskim – instruktorom harcerskim z ponad 50-letnim stażem. Z wnioskiem o przyjęcie do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu wystąpiły zuchy z działających w naszym przedszkolu 19 Borkowskich Gromad Zuchowych " Krasnalki" i "Wilczki", których założycielami i prowadzącymi są państwo Kucharscy.

W roli gospodarzy uroczystości wystąpili członkowie SPH: hm. Władysława M. Francuz i hm. Andrzej Gaczorek, którzyna wstępie przedstawili jej program i przybliżyli historię powstania Orderu Uśmiechu. Przybyłych gości serdecznie powitał Adolf Weltschek – Dyrektor Teatru Groteska, kawaler Orderu Uśmiechu (były zuch dh. Jacka) życząc wszystkim obecnym wielu niezapomnianych wrażeń i… przekazał zuchom oraz przedszkolakom z naszego przedszkola władzę nad sceną.

Od tego momentu obecni mogli przeżyć atmosferę zabawy zuchowej. Zuchowe piosenki, pląsy oraz multimedialna prezentacja i gawęda dh. Małgorzaty Ożóg były najbardziej widocznym dowodem efektów czteroletniej wspólnej pracy pod kierunkiem dh. Basi i dh. Jacka Kucharskich.

W czasie dekoracji Orderem Uśmiechu laureaci, zgodnie z ceremoniałem pasowani zostali na Kawalera Orderu Uśmiechu czerwoną różą. Następnie przeszli próbę, dzielnie i z uśmiechem wypijając puchar kwaśnego soku z cytryny.Na zakończenie złożyli ślubowanie, przyrzekając "być pogodnym i dzieciom radość przynosić".
Po części oficjalnej przyszła kolej na dalszy ciąg wrażeń artystycznych. I tak, zuchy i przedszkolaki  wykonały „słoneczne” piosenki: „Słoneczny Order od dziecka” (wspólnie z Janem Wojdakiem– Kawalerem Orderu Uśmiechu, liderem zespołu muzycznego „Wawele”, który skomponował muzykę do tej piosenki) oraz „Order od dziecka” (autorem tekstu jest Marek Michalak, obecny Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu). Następnie przedszkolaki zatańczyły poloneza i mazura, a po nich widzowie mogli obejrzeć taneczno- śpiewane suity kaszubską, kurpiowską i krakowską w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Małe Słowianki” . Uroczystość zakończyła się osobistymi podziękowaniami, gratulacjami i życzeniami i wręczaniem upominków laureatom.