Spotkanie z autorką panią Ewą Stadtmüller

Ciekawe spotkania i wydarzenia » Spotkanie z autorką panią Ewą Stadtmüller

Data dodania:21-08-2017

Dnia 27 lutego w C.S.W. Solvay dzieci z gr. III i IV uczestniczyły w spotkaniu autorskim i warsztatach  pt. "Kto się bawi w teatr" z p. Ewą Stadtmuller. Podczas zajęć dzieci poznały różnego rodzaju lalki teatralne - kukiełki, pacynki, jawajki, marionetki. Dowiedziały się jak  można bawić się w teatr - w prosty sposób komponując teatralne kreacje i projektując scenografię. Na koniec zaś wspólnie z autorką zainscenizowały bajkę o zwierzętach.

Ewa Stadtmüller ukończyła filologię polską i fakultet dziennikarski na WSP ( dzisiejszy UP) w Krakowie. Przez dziesięć lat pracowała jako nauczyciel języka polskiego, a od 1987 roku także jako asystent w Katedrze Pedagogiki Wczesnoszkolnej AP. Zadebiutowała w 1995 roku bajką "O tym jak robaczek świętojański otrzymał świetlistą szatkę".
Obecnie ma na swym koncie ponad sto książeczek dla dzieci. Są wśród nich zbiory opowiadań, bajki, wiersze, zagadki, scenariusze teatralne oraz opracowania znanych baśni i legend. Ważne miejsce w twórczości autorki zajmują książeczki o charakterze edukacyjnym. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują: napisany wspólnie z Elżbietą Zechenter - Spławińską "Leksykon dla najmłodszych", humorystyczny "Poradnik młodego redaktora" " czy też napisane wspólnie z Anną Chachulską przewodniki: "Kraków i okolice" oraz ”Zakopane i okolice”. Nurt religijny w twórczości autorki reprezentują książki takie jak: "Przypalona szarlotka", "Zwierzyniec Pana Boga", czy wierszowana opowieść o Janie Pawle II "Z Wadowic do nieba".

W 2003 roku Ewa Stadtmuller została wyróżniona Honorową Wstęgą Przyjaciel Przedszkolaka, a w 2008 za książkę "A - jak anioł" otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Wydawców Katolickich - Feniks 2008.

Od 2000 roku jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a od 2010 Polskiej Sekcji IBBY