RODZICU POZWÓL DZIECKU BYĆ SAMODZIELNYM

Data dodania: 2020-03-30

Drodzy Rodzice, kochane Dzieci

w dalszym ciągu jest zawieszone funkcjonowanie naszego przedszkola, ze względu na kwarantannę. Państwa domy zostały zamienione na pewien czas w „domowe przedszkola”, do którego My – Nauczyciele przychodzimy uczyć Dzieci za pośrednictwem Was – Rodziców. Prosimy, aby pamiętać, że nauka Przedszkolaka nie ogranicza się tylko do sfery intelektualnej, należy zadbać również o sferę społeczną, emocjonalną oraz umiejętności samoobsługowe. Proszę pamiętać, że nasze Dzieci świetnie radzą sobie w wielu czynnościach samoobsługowych i higienicznych.

Oto kilka pomysłów, jak utrwalać u Dziecka te umiejętności w domu:

1. Gdy Dziecko rano wstanie, powinno pościelić swoje łóżko. Potrzebuje tylko wiedzieć, jak ma to zrobić i czuć wsparcie Rodzica.
  2. Gdy wstanie, powinno samodzielnie się ubrać, a następnie wykonać poranną toaletę. Niech Dziecko samodzielnie nałoży pastę na szczoteczkę.
    Po zakończeniu toalety porannej, niech zostawi porządek w łazience.
  3. Gdy przyjdzie pora śniadania/kolacji, niech współuczestniczy w przygotowaniu: posmaruje chleb masłem lub dżemem, nałoży na kanapkę plasterek sera lub szynki.
  4. Gdy zje śniadanie/kolację, niech odłoży brudny talerz i kubek we właściwe miejsce (do zlewu lub do zmywarki – tak, jak jest to ustalone u Państwa w domu).
  5. Gdy wykonujecie Państwo jakiekolwiek prace domowe, dajcie Dziecku zadanie, np.:
    • niech posegreguje brudne ubrania według kolorów przed wrzuceniem ich do pralki,
    • niech dobierze parami skarpety,
    • niech oskrobie marchewkę na obiad lub pokroi ją w kostkę (ona wcale nie musi być równo pokrojona),
    • niech rozwiesi mokrą bielizną na suszarce,
    • niech wyciągnie talerze i kubki ze zmywarki.
  6. Gdy przyjdzie pora obiadu, niech wyciągnie z szafek oraz rozłoży talerze i sztućce na stole.
  7. Gdy spożywa obiad, niech zwróci uwagę na zachowanie prawidłowej pozycji siedzącej przy stole: plecy powinny być proste, a stopy oparte o podłogę. Niech zwróci również uwagę na prawidłowe trzymanie sztućców i posługiwanie się nimi.
  8. Gdy zje obiad, niech ma czas na zabawę w swoim pokoju – umiejętność samodzielnego zorganizowania sobie czasu przez Dziecko też jest bardzo ważne. Gdy skończy, niech posprząta miejsce zabawy.
  9. Gdy ma czas na samodzielną zabawę, niech odbywa się ona bez multimediów (telewizora, laptopa, tableta). Niech do zabawy wykorzysta zabawki, puzzle, gry, klocki itp., bo to one wpływają na rozwój wyobraźni i wielu innych umiejętności.
  10. Gdy ma przy domu ogródek z możliwością bezpiecznej zabawy, niech spędzi w nim codziennie aktywnie czas. Jeśli nie ma takiej możliwości, niech poćwiczy w domu: skłony, podskoki obunóż i na jednej nodze, przysiady itp. lub skorzysta z ćwiczeń wysłanych przez nauczycieli.
  11. Gdy zmienia aktywność (np. z zabawy na przygotowanie posiłku) niech pamięta o prawidłowym umyciu rąk i dokładnym ich wytarciu.
  12. Gdy zbliża się wieczór, niech samodzielnie wykona toaletę wieczorną, Rodzic może pomóc instrukcją słowną.
  13. Gdy przygotowuje się do snu, niech pamięta o wrzuceniu brudnych ubrań do kosza (lub innego miejsca w domu, gdzie odkłada się brudne ubranie) i samodzielnym ubraniu piżamy.
  14. Gdy sen się zbliża, niech opowie Rodzicowi, co w dzisiejszym dniu najbardziej mu się podobało, co sprawiło mu trudność lub zasmuciło. To samo powinien zrobić Rodzic, w ten sposób pokaże Dziecku, że może zwrócić się do niego z każdym problemem.
  15. Gdy emocje zostaną wypowiedziane, niech Rodzic poczyta Dziecku, a potem mocno je przytuli i ucałuje, życząc dobrej nocy.

Proszę uwierzyć, że Dziecko świetnie poradzi sobie z tymi zadaniami pod warunkiem, że będzie czuło, że Rodzice wierzą w jego umiejętności.

Z pozdrowieniami
Anna Pokój