Projekt "Sensoryczne zabawy plastyczne"

Data dodania: 2023-08-21

Przez cały rok szkolny w grupie III realizowany będzie projekt nauczycielki "Sensoryczne zabawy plastyczne”, który ma na celu dostarczanie dzieciom różnorodnych bodźców, a przez to kształtowanie u nich prawidłowej integracji sensorycznej. Dwa razy w miesiącu dzieci będą wykonywać kolejne zadania projektowe.

We wrześniu były to senso- gniotki - dzieci rozpoznawały za pomocą dotyku ukryte w balonach materiały (były to m.in. mąka ziemniaczana, groch, pompony, woda) określały ich właściwości ,następnie wykonywały własnego gniotka z balonu mąki ziemniaczanej i włóczki.

Drugie zadanie to zabawy cieczą Nienewtonowską - dzieci odmierzały proporcje i przygotowały masę, określały jej gęstość oraz przeprowadzały eksperymenty dotyczące jej właściwości (uderzały w nią, zgniatały, zatapiały w niej różne przedmioty). Na koniec dowiedziały się, że mąka ziemniaczana wymieszaną z gorącą woda jest używana w kuchni i z pomocą pani zamieniły ją w kisiel. Dzieci były zachwycone zabawami i nie chciały kończyć.

__________

Aby zrealizować październikowe zadania projektu dzieci podczas spacerów po parku zbierały dary jesieni min. liście , żołędzie czy kasztany.Po powrocie do przedszkola segregowały zebrane skarby i z części z nich przygotowały ścieżkę sensoryczna, po której chodziły gołymi stopami. Dzieliły się swoimi doznaniami, wskazywały co jest miłe i przyjemne a po czym chodzi się niewygodnie. Pozostałe dary: kolorowe liście, kasztany orzechy oraz żołędzie, wykorzystały do wyklejenia postaci pani Jesieni. Dzieci tak dobierały kolejne elementy stroju aby jesienna pani była kolorowa i miała ciekawa fakturę.


W listopadzie w ramach projektu dzieci wykonywały żelowe woreczki sensoryczne Dzieci segregowały małe przedmioty wg kształtu , wkładały określoną ilość do woreczka i dodawały żel do włosów. Takie woreczki świetnie stymulują zmysł wzroku i dotyku, ćwiczą małą motorykę oraz rozwijają wyobraźnie. Dzieci miały za zadanie poprowadzić małe przedmioty do określonego miejsca. Dzieci były zafascynowane, jak „rybki” się przemieszczają, jak światło odbija się w tym żelu, jak można rysować paluszkiem różne wzory.

__________

W lutym w ramach kolejnego zadania dzieci namalowały solą obrazki. Najpierw barwili sól kolorowymi pisakami. Następnie posypywali posmarowane klejem miejsca kolorowa solą. Po wyschnięciu dotykały powstałych prac i określali ich strukturę. Efekt końcowy wszystkich zaskoczył.

__________

Na wiosnę w ramach kolejnych zadań projektu dzieci bawiły się materiałami sypkimi. Porównywały mąkę i sól. Określały ich strukturę, kolor, miękkość i wykorzystanie. Następnie odmierzały potrzebne proporcje i przygotowały farbę rosnącą. Pomalowały nią owady. Po upieczeniu obrazków były bardzo zaskoczone efektem końcowym. Gotowe prace przyklejały na łące narysowanej podczas zajęć prowadzonych metodą Doroty Dziamskiej.

Script logo