Gromady zuchowe 2020/2021

Ten rok szkolny niestety rozpoczął się w trakcie dalszego trwania obostrzeń epidemiologicznych związanych z pandemią COVID 19. Wiązało to z brakiem możliwości organizowania zbiórek zuchowych i harcerskich - działalność naszego Szczepu jednak trwała wykorzystując połączenie internetowe.

• Już we wrześniu zuchy, harcerki i harcerze rozpoczęły akcję dekorowania chorągiewkami grobów tych, co odeszli na Wieczną Wartę, wykonując w swoich domach biało- czerwone chorągiewki i zanosząc je indywidualnie ( oraz rodzinami) na groby zuchów i harcerzy znajdujące się na borkowskim cmentarzu
  • 27 września – Harcerski Szczep „Solvay” zorganizował „II Rajd Szarych Szeregów z komputerową myszką”, zuchy i harcerze odwiedzili też indywidualnie miejsca pamięci znajdujące się na tym szlaku i przesłali dokumentację zdjęciową ze swej wędrówki
  • 10 października – podczas tradycyjnych Harcerskich Zaduszek kapelan Szczepu „Solvay”, ksiądz Marian CHYRC HR, odprawił w kaplicy cmentarnej Mszę Świętą w intencji zmarłych, następnie Druh Stanisław OŻÓG HO odczytał przy pomniku poległych w II Wojnie Światowej harcerzy I BDH im. Zawiszy Czarnego Apel Pamięci; w uroczystości uczestniczyły delegacje Szczepu „Solvay”, Kręgu „Stara Brać” oraz KPH
  • 19 października – w Krakowskim Parku „Solvay” odbyły się III Mistrzostwa w „Szuraniu Liśćmi” z zachowaniem wszelkich wymogów sanitarnych
  • 7 listopada– zuchy, harcerki, harcerze Szczepu „Solvay” oraz przedszkolaki ze starszych grup rozpoczęły akcję „ Piszemy listy niesiemy radość” polegającą na wykonywaniu oraz przesyłaniu kartek bożonarodzeniowych do harcerzy seniorów z Kręgu „Stara Brać”
  • W grudniu w naszym szczepie został ogłoszony konkurs na śnieżną rzeźbę, zuchy, harcerki i harcerze nadsyłali zdjęcia bałwanków, śniegowych zwierzątek a nawet własnoręcznie zbudowanych igloo

W związku z nadal panującą pandemią, a co za tym idzie niemożnością przyjmowania do drużyn kolejnych zuchów, Rada Szczepu zaproponowała Dyrekcji przedszkola, aby cotygodniowe zbiórki odbywały się w jednej grupie ( gr.IV- 4latki). W ten sposób uniknęliśmy problemu mieszania się dzieci z różnych grup, co w związku z przepisami epidemiologicznymi nie było możliwe. Dzięki pisemnej zgodzie wyrażonej przez wszystkich rodziców, dzieci z tej grupy od 20 stycznia mogły uczestniczyć w zuchowych zabawach, grach i pląsach.

Natomiast zuchy przyjęte do naszych gromad we wcześniejszych latach oraz harcerze nadal wykonywali swoje zadania oraz uczestniczyli w akcjach Szczepu za pośrednictwem poczty elektronicznej.

• Podczas pierwszej zbiórki, która odbyła się – 20 stycznia 2021 zuchy wykonały błękitny choinkowy łańcuch o długości 19 metrów, na kolejnych lutowych zbiórkach zuchy korzystały z zimowej aury zdobywając sprawność „ Człowieka zimy”
  • Z okazji dnia Babci i Dziadka zuchy oraz przedszkolaki z X grupy wysłały laurki do 34 „ harcerskich babć i dziadków” z Kręgu Seniorów „Stara Brać”
  • Wraz w nadejściem wiosny w marcu zuchy podczas majsterki wykonały słoneczka kukły Marzanny, wielkanocne palmy oraz ozdoby świąteczne
  • 7 marca zuchy powitały wiosnę wyruszając do parku w pochodzie z Marzanną
  • Również w marcu w Szczepie „Solvay” rozpoczęła się tradycyjna akcja „kartka świąteczna dla Seniora- zarówno zuchy w przedszkolu, jak i w domach wykonały własnoręcznie kartki wielkanocne dla harcerzy seniorów z Kręgu „Stara Brać”
  • W kwietniu zuchy zdobywały sprawność „ Przyjaciel bajek” – poznając treść popularnych bajek oraz bajkowych bohaterów
  • Podczas majowych zbiórek zuchy zapoznawały się z symboliką znaczka zuchowego oraz przygotowywały laurki dla swoich mam
  • 9 maja Gromady Zuchów Borkowskich „Krasnalek” i „Wilczków” brały udział w III Rajdzie Drewnianych Butów
  • 2 czerwce – w Parku „Solvay” w ramach Dnia Zucha „Krasnalki” i „Wilczki” tradycyjnie zdobywały sprawność „Mistrz Gier i Zabaw”. Było przeciąganie liny, biegi, gra w klasy, rzut do celu, strzelanie goli do bramki, rzucanie do kosza, malowanie kredą... i dużo śmiechu :)
  • 9 czerwce– przy ogniskowej watrze na leśnej polance w Borku Fałęckim Druhna Małgorzata OŻÓG HR odebrała Obietnicę Zuchową od osiemnastu „Krasnalek” i „Wilczków”. Podczas tej uroczystej zbiórki obecni byli harcerze Nikodem oraz Stanisław.
  • 13 lipca - rozstrzygnięty został konkurs „PATRONI KRAKOWSKICH ULIC” organizowany przez Radę i Zarząd III Dzielnicy Prądnik, Młodzieżowy Dom Kultury przy Al. 29 Listopada 102, bibliotekę Kraków i Kancelarię Rady Miasta Krakowa. Drugie miejsce zajął Tadeusz OŻÓG, prezentując ulicę Druha hm Tadeusza Motarskiego