Gromady zuchowe 2019/2020

• Już od samego początku nowego roku szkolnego nasze zuchy i harcerze rozpoczęli przygotowania do upamiętnienia bohaterskich szaro-szeregowych Druhen i Druhów- w związku z 80 rocznicą przejścia ZHP do konspiracji i powstania „Szarych Szeregów”.
  • Do pomocy Druhowi Jackowi przy organizowaniu zbiórek zuchowych stanęli podobnie jak w roku ubiegłym nasi drużynowi: Jadzia, Zuzia, Stachu, Jędrzej oraz dołączyli do nich Nikodem, Helenka i Ania.
  • 23 września harcerze i chętne zuchy wzięli udział w Rajdzie Szarych Szeregów – przeszli szlakiem pamięci Druhny Hanki i Jej harcerek z konspiracyjnego zastępu skautek „Grzmiący potok”. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakietki rajdowe.
  • 27 września zuchy wybrały się na cmentarz przy ul. Zawiłej gdzie dekorowały groby dziewięciu harcerek Szarych Szeregów i sześciu poległych w II Wojnie Światowej harcerzy I BDH im. Zawiszy Czarnego
  • 28 września odbyła się uroczystość organizowana przez nasz Szczep – odsłonięcie tablicy upamiętniającej walczące w latach 1939-1945 harcerki borkowskie . Tablica znajduje się na zewnętrznej ścianie kaplicy Św. Teresy przy ul. Goryczkowej. Po oficjalnej części uroczystości wszyscy chętni zgromadzili przy watrze , aby pośpiewać harcerskie piosenki.
  • 19 października odbyły się tradycyjne Zaduszki naszego Szczepu oraz Kręgu „Stara Brać” oraz uroczystość otwarcia alejki „Harcerek Szarych Szeregów”
  • 21 października nasze zuchy uczestniczyły w II Mistrzostwach w „Szuraniu liśćmi”. Zuchy usypywały kopczyki z liści bez użycia rąk, układały bukiety, biegały oraz skakały. Zaś dzięki pracy drużynowych, którzy usypali ogromny kopiec z liści, zuchy miały wielką frajdę podczas oddawania swoich skoków.
  • 18 listopada zuchy i harcerze brali udział w spektaklu słowno- muzycznym wystawianym w przedszkolu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości oraz 80-rocznicy powstania Szarych Szeregów
  • Jak co roku w listopadzie zuchy i harcerze bawili się podczas kominka andrzejkowego – nie zabrakło tradycyjnej wróżby z wykorzystaniem butów, były też łupiny orzechów puszczane na wodę oraz koło z zawodami
  • 16 grudnia podczas uroczystej zbiórki odbyła się Obietnica Zuchowa oraz zostały wręczone gwiazdki zaangażowanym zuchom, z odpowiednim stażem w naszych gromadach
  • 18 stycznia w sobotę zuchy, harcerze, seniorzy z Kręgu „ Stara Brać” oraz przyjaciele naszego Szczepu spotkali się na mszy świętej w kościele Matki Boskiej Zwycięskiej, a następnie zostali zaproszeni przez naszego kapelana na plebanie. Tam była okazja do połamania się opłatkiem, złożenia sobie świątecznych życzeń oraz pośpiewania kolęd.
  • W lutym jak co roku zuchy zaprosiły swoich rodziców na Karnawałowe Pląsy i jak co roku okazało się, ze wszyscy i mali i duzi świetnie się razem bawili
  • 9 marca podczas zbiórki zuchy zdobywały sprawność „Higienisty”; a lekarz Szczepu „Solvay”, druh Wiktor Dardziński HO, przeprowadził z harcerzami szkolenie z samarytanki dotyczące zagrożenia korona wirusem
  • Od 20 marca, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, ogłoszono stan epidemii. Działalność naszego szczepu musiała przenieść się do Internetu
  • W pierwszy dzień wiosny zuchy i harcerze utopili Marzannę komputerowo, naprowadzając na nią kursor i przenosząc ją na zdjęcie z Wisłą. Ponad to został ogłoszony konkurs na najpiękniejszą Marzannę 2020, każdy kto narysował lub zrobił swoją domową Marzannę i wysłał jej zdjęcie mógł wziąć w nim udział
  • Tradycyjnie jak w latach ubiegłych , w okresie Świąt Wielkanocnych zuchy zdobywały sprawność „ Wielkanocny baranek”. W tym roku jednak po raz pierwszy od 7 lat nie odwiedziły osobiście harcerzy seniorów, aby złożyć im życzenia – wykonały natomiast kartki z życzeniami i przesłały ich zdjęcia na adres Druhny Basi i Druha Jacka.
  • Szczep „Solvay” rozpoczął akcję „Biszkopt na sobotni podwieczorek”, postanowiono, że co tydzień gazeta harcerstwa borkowskiego będzie wysyłana listownie oraz pocztą elektroniczną do zuchów, harcerek, harcerzy, seniorów, członków SPH - Kraków oraz sympatyków harcerstwa borkowskiego. Celem akcji „Biszkopt na sobotni podwieczorek” była pomoc w przetrwaniu trudnego okresu pandemii COVID-19 i utrzymaniu harcerskiej więzi z przyjaciółmi, szczególnie osobom chorym oraz przebywającym na kwarantannach.
  • Zuchy zdobywały sprawności indywidualne w swoich domach przesyłając zdjęcia swoich prac ( plastycznych, kulinarnych, domowych). Harcerze w ramach zdobywania kolejnych stopni: redagowali gazetkę „ Promyk”, przygotowywali filmiki prezentujące zajęcia kulinarne lub majsterkę dla zuchów. Nagrywali słuchowiska, skecze, tworzyli gry planszowe i krzyżówki z myślą o swoich młodszych kolegach.
  • W kwietniu zuchy, harcerki, harcerze Szczepu „Solvay” włączyli się w międzynarodową akcję „Będzie dobrze”. Umieszczając w swoich oknach własnoręcznie namalowane plakaty ze słoneczkiem czy uśmiechniętą buzią
    29 kwietnia Rada IX Dzielnicy Krakowa w dniu 29 kwietnia podjęła uchwałę w sprawie: wykonania tablic, ich montażu oraz oznakowania alejki pn. „Alejka Druha Henryka Sroki”.
  • 1 maja – w setną rocznicę urodzin Patrona Szczepu „Solvay” borkowskie drużyny zorganizowały konkurs „Laurka dla Świętego Jana Pawła II”
  • 18 maja – w setną rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II harcerski Szczep
  • „Solvay” zorganizował „II Rajd Drewnianych Butów z komputerową myszką”;
  • Siedmioosobowa delegacja Szczepu, z Druhną Katarzyną DARDZIŃSKĄ, wzięła udział w XIV Pielgrzymce „Śladami Karola Wojtyły Robotnika”
  • 1 czerwca – Szczep „Solvay” przeprowadził akcję „Laurka dla małych i dużych”- dzieci, zuchów, harcerek, harcerzy, rodziców, dziadków i dostojnych seniorów w dniu beztroskiego Międzynarodowego Święta Dnia Dziecka