Gromady zuchowe 2018/2019

• 22 września nasz Szczep przewodniczył uroczystość nadania jednej z ulic Krakowa nazwy Aleja Zuchów Borkowskich oraz otwarciu trzech harcerskich szlaków turystycznych:
    • Rzeczpospolitej Harcerskiej (błękitny, długości 19km. Zaczyna się w Alei Zuchów Borkowskich, kończy na ul. Harcerskiej. Prowadzi m.in. ulicami Druha Tadeusza Starca, Druhny hm Hanki Struś, Druha Kapelana I BDH Ks. Adolfa Zagrodzkiego, Komendanta Hufca hm Tadeusza Motarskiego)
    • Harcmistrzów (czerwony, długości 11km. Od ulicy Harcmistrza Stanisława Millana, do ulicy Harcmistrzów Ady i Ryszarda Stefańskich; prowadzi trasa, przy której w latach 1911-2013 mieszkało ośmiu komendantów hufca oraz ponad stu instruktorów harcerskich
    • Zuchowego Szlaku Biszkopta (malowany znakami patrolowymi, długości 1919m, od harcówki I BDH z 1931 roku do Pomnika Poległych Harcerzy Borkowskich)
      Tego dnia świętowaliśmy też jubileusz 70-urodzin Druha Jacka.
  • W październiku zuchy, harcerze oraz ich rodzice wybrali się na wyprawę w Gorce - zdobywając szczyt góry Turbacz 1311 m n.p.m
  • W październiku również podczas jednej ze zbiórek zuchowych harcerze zorganizowali dla swoich młodszych koleżanek i kolegów „Mistrzostwa w szuraniu liśćmi”. Śmiechu i zabawy było wiele tym bardziej, że piękna jesienna pogoda dopisała.
  • 1 listopada zuchy i harcerze wraz z rodzicami prowadzili kwestę na cmentarzu przy ul. Zawiłej rozprowadzając chorągiewki - dochód ze zbiórki został przeznaczony na pokrycie ostatniej raty pomnika Harcerzy Borkowskich poległych w czasie II Wojny Światowej
  • W listopadzie zuchy odwiedziły cmentarz Borkowski, zapalając świeczki i wbijając chorągiewki na grobach harcerek Szarych Szeregów
    7 listopada Druhna Basia i Druh Jacek brali udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej niemiecki Stalag 369 w Borku Fałęckim. Tablica znajduje się na budynku Szkoły Podstawowej nr 49 przy ul. Montwiłła-Mireckiego 29.
  • 14 listopada zuchy oraz harcerze brali udział w wieczornicy z okazji 100 – rocznicy Odzyskania Niepodległości organizowanej na terenie przedszkola
  • 26 listopada odbył się kominek Andrzejkowy podczas , którego nie zabrakło tradycyjnych wróżb
  • W grudniu jak co roku zuchy odwiedziły harcerzy seniorów przynosząc im wykonane przez siebie świąteczne upominki.
  • 17 grudnia odbyła się uroczystość podczas, której nowe zuchy złożyły obietnicę zuchową.
  • W styczniu podczas zbiórki zuchy wspólnymi siłami wykonały błękitny łańcuch choinkowy dekorując przedszkolne drzewko.
  • W lutym zuchy i harcerze spotkali się z harcerzami seniorami z Kręgu „Stara Brać” podczas spotkania opłatkowego na plebani kościoła Matki Boskiej Zwycięskiej.
  • 27 lutego zuchy zaprosiły swoich rodziców do wspólnych karnawałowych pląsów- zarówno mali jak i duzi świetnie się bawili
  • W pierwszy dzień wiosny zuchy z wykonanymi przez siebie Marzannami pożegnały zimę.
  • W kwietniu harcerze uczestniczyli w kursie samarytanki prowadzonym przez lekarza - ucząc się zasad pierwszej pomocy.
  • Podczas wiosennych zbiórek drużynowi Zuzanna, Jadzia, Jędrzej i Stach organizowali zuchom zbiórki w parku i ogrodzie przedszkolnym gdzie najmłodsi mogli zdobyć sprawność: piłkarza, gimnastyka, mistrza gier podwórkowych itp.
  • 18 maja odbyła się ważna uroczystość organizowana przez nasz Szczep - otwarcie Szlaku Drewnianych Butów (żółty, długości 19 km, od domu przy ul. Tynieckiej 10 na Dębnikach, gdzie Karol Wojtyła mieszkał w latach 1938-1944, drogami obok kościoła parafialnego Św. Stanisława Kostki, kamieniołomu na Zakrzówku, Fabryki Sody „Solvay’ w Borku Fałęckim, przez kościół Matki Boskiej Zwycięskiej, Centrum Świętego Jana Pawła II do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach). Tego dnia odbył się również I Rajd Drewnianych Butów.
  • W czerwcu dzięki głosom oddanym przez członków i sympatyków naszego Szczepu – druhna Anna Marszałek- Struś ps. „Szarotka” ( harcerska Szarych Szeregów- bohaterka naszej drużyny ) wygrała plebiscyt na patrona Dni Pamięci Ofiar Gestapo 2019 organizowany przez Muzeum Historyczne Krakowa.