76 Konkurs Szopek Krakowskich

Data dodania: 2019-02-11

Nasze przedszkole już od trzynastu lat bierze udział w Konkursie Szopek Krakowskich organizowanym przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. W październiku i listopadzie przedszkolaki uczestniczyły w cotygodniowych warsztatach szopkarskich prowadzonych panią Alicję Karczmarską- Strzebońską w Klubie „Iskierka” przy ul. Żywieckiej 44. Dzięki współpracy z Centrum Kultury Podgórza i wsparciu Rady Dzielnicy IX w  zajęciach uczestniczyło 50 dzieci 6- letnich z dwóch grup przedszkolnych, tworząc szopkę od tzw. zera.  Podczas kilku pierwszych zajęć dzieciaki poznawały bogatą historię szopek krakowskich, zgłębiały treść krakowskich legend, uczyły się rozpoznawać krakowskie zabytki oraz rysowały projekty swojej szopki. Później zaś przystąpiły do jej konstruowania, w tym celu malowały kartonowe pudła, zdobiły je kolorowym  staniolem, wycinając, klejąc,  malowały witraże do okien itp. Ozdabiały też szopkę skrawkami kwiecistych materiałów, wstążkami oraz płatkami sztucznych kwiatów. W tym roku w naszej szopce pojawiły się po raz pierwszy mury obronne barbakanu, z tego powodu dzieciaki wykonały również dużo cegiełek z papieru owiniętego staniolem.  Jak co roku w szopce nie zabrakło zrobionych przez dzieci postaci powstała więc cała Święta Rodzina, ale również  anioły, krakowianki, górale, diabły, śmierć, królowa Jadwiga, królewna Wanda, Lajkonik, Smok Wawelski  czy Pan Twardowski. Wykonane przez przedszkolaki dzieło zostało zaprezentowane wraz z innymi szopkami- 6 grudnia pod pomnikiem Adama Mickiewicza. Następnie w barwnym korowodzie zostało zaniesione do oddziału Muzeum Historycznego - Celestat przy ul. Lubicz 16.